A kevesebb többet hozott a konyhára

2021-05-21 16:33:46

Visszapillantó 2020-2021-re: Fókuszban a gólok, gólpasszok – VIDEÓN AZ ÖSSZES GÓLUNK

Különös, hogy a három NB I-es évünk közül a legtöbb pontot (46) éppen akkor szereztük, amikor a legkevesebb (30) gólt értük el. Az első két évünkben csaknem teljes szinkronban volt a szerzett gólok és pontok száma (2018-2019: 36 gól, 38 pont, 2019-2020: 42-42 gól és pont), míg ezúttal 16-tal gyűjtöttünk több pontot (46), mint ahány gól (30) került a nevünk mellé.

Ez csakis egyféleképpen lehetett: a védekezés rendben volt és a kapott gólok száma is nagyon kevés. Olyannyira, hogy a 36-os adat a mezőny második legkevesebbje a Ferencváros 22-je mögött. Megdöntöttük a kapott gól nélküli sorozat klubrekordját is, a 26-31. forduló között két perc híján 500 percig maradt érintetlen a hálónk.

No, de beszéljünk a szerzett gólokról, mégis csak az lenne a játék sava-borsa. A kevés gól sokfelé oszlott el, összesen 16 játékosunk talált be az ellenfelek kapujába – közülük tízen egyszer-egyszer. Ez a legmagasabb adat az elmúlt három évben, újoncként 13 futballista iratkozott fel a góllövőlistára, tavaly pedig 14. A mostani bajnokságban egyetlen csapat van, amely több gólszerzővel büszkélkedik: a Ferencváros, 18-cal. Csapatunk a szintén 16 gólszerzővel rendelkező Mol Fehérvár FC-vel holtversenyben második ezen a listán, míg a legtöbb csapatnak (Puskás Akadémia, Paks, Újpest, Zalaegerszeg, Bp. Honvéd) 15 olyan futballistája van, aki betalált a 2020-2021-es évadban. A korábbi években kilenc (2018-2019: Horváth Zoltán) és hét (2019-2020: Gheorghe Grozav) találat kellett a kisvárdai házi gólkirályi címhez, a tendencia tovább csökkent, hiszen négy góllal is az élen lehetett végezni – hármas holtversenyben Jaroslav Navrátil, Claudiu Bumba és Fernando Viana vallhatja magát a 2020-2021-es idényben a legeredményesebb kisvárdai labdarúgónak. Egyik csapatban sem lehetett ilyen kevés góllal a házi rangsor élén végezni. Örömteli, hogy megszületett a századik NB I-es gólunk, ami ráadásul nem akármilyen katarzist okozott, hiszen a ZTE ellen Horváth Zoltán félfordulatból szerezte a 94. percben, 2–1-es győzelmet eredményezve. Ez a találat lett a bajnokságban február legszebbje, így felkerült a bajnokság legszebb találatának jelölőlistájára is.

A legjobb perc/gól mutatóval Jelena Richárd rendelkezik. Ő összesen 359 percet töltött a gyepen a neki jutott 15 meccsen, és ezeken háromszor volt eredményes. Tovább javult volna az átlaga (89,75 percre), ha megadják 23 éves támadónk teljesen szabályos gólját a Ferencváros elleni április 17-i hazai meccsen.

Jelena Richárd meg nem adott, szabályosnak tűnő gólja a Ferencváros ellen

Fotó: Móricz Csaba

A házi góllövőlista: Jaroslav Navrátil, Claudiu Bumba, Fernando Viana 4-4, Szlobodan Szimovics, Jelena Richárd 3-3, Sassá 2, Sztavrosz Cukalasz, Rubus Tamás, Niko Datkovic, Kovácsréti Márk, Horváth Zoltán, Lazar Csirkovics, Bohdan Melnik, Ötvös Bence, Matheus Leoni, Driton Camaj 1-1

Játszott perc/gól mutató: Jelena 119,67 perc/gól, Navrátil 414,25 perc/gól, Viana 446,5 perc/gól, Horváth Z. 492 perc/gól, Szimovics 549 perc/gól, Bumba 607 perc/gól, Datkovic 659 perc/gól, Ötvös 853 perc/gól, Cukalasz 875 perc/gól, Kovácsréti 881 perc/gól, Sassá 1056 perc/gól, Camaj 1093 perc/gól, Rubus 1289 perc/gól, Csirkovics 1310 perc/gól, Leoni 1472 perc/gól, Melnik 2546 perc/gól

Gólpassz: Bumba 8, Viana, Kovácsréti 5-5, Leoni, Sassá 3-3, Navrátil, Camaj 2-2, Szimovics, Janisz Karabeljov 1-1

Kanadai lista (gól+gólpassz): Bumba 12 (4+8), Viana 9 (4+5), Navrátil 6 (4+2), Kovácsréti 6 (1+5), Sassá 5 (2+3), Szimovics 4 (3+1), Leoni 4 (1+3), Jelena 3 (3+0), Camaj 3 (1+2), Cukalasz 1 (1+0), Rubus 1 (1+0), Datkovic 1 (1+0), Horváth Z. 1 (1+0), Csirkovics 1 (1+0), Melnik 1 (1+0), Ötvös 1 (1+0), Karabeljov 1 (0+1)

Leghosszabb kapott gól nélküli sorozat: 498 perc (26-31. forduló)

Leghosszabb szerzett gól nélküli sorozat: 379 perc (11-15. forduló)

Jaroslav Navrátil emelése a Honvéd otthonában ért győzelmet a hosszabbításban

A szerzett és kapott gólokat negyedóránkénti periódusban is megvizsgáltuk, illetve megnéztük, hogy milyen eredmények születtek volna az egyes szakaszok végén. Nos, a meccsek elején voltunk általában eredményesebbek, mert míg a kapott gólok száma igazságosan oszlott el a két félidő között (18–18), addig az első fél órában összesen 15 gólt szereztünk, éppen annyit, mint a meccsek hátralévő idejében összesen. Nagy fejlődés, hogy míg tavaly 4–1-re elveszítettük a meccsvégi hosszabbításokat, addig most gólt sem kaptunk a ráadásban, és mindhárom akkor elért találatunk pontot ért, összesen ötöt, hiszen az Újpest ellen 0–1-ről 1–1-re, a ZTE-vel szemben 1–1-ről 2–1-re, a Honvéd otthonában 0–0-ról 1–0-ra alakítottuk a meccs eredményét. Ennek is köszönhető, hogy egyik negyedórás periódusban sem „szereztünk” annyi pontot, mint a végeredmények alapján. A teljes bajnokság során begyűjtött 46 ponthoz az 1-60. percig tartó periódusban jártunk a legközelebb, ha hatvanpercesek lettek volna a meccsek, akkor 44 egység állt volna a nevünk mögött.

Míg általánosságban elmondható, hogy a mérkőzések hajrára a leggóldúsabb időszak, addig a mi meccseinken az utolsó negyedórában plusz a ráadásban 5–7 a gólkülönbségünk. Hétszer végeztünk gólnélküli döntetlenre, de ennél is különösebb, hogy a 61-75. perc közötti periódusban a 11. és a 22. forduló között, tehát zsinórban 12 mérkőzésen egyetlen gólt szereztünk vagy kaptunk. A második félidők első negyedórájában (46-60. perc) pedig a legutóbbi 12 meccsünkön nem született egyetlen gól sem.

A gólok negyedóránkénti megoszlása és a mérkőzések negyedóránként növelt gólkülönbségének alakulása

Összesen: 30–36

Legszebb öröm a gólöröm – aki bemutatja: Bohdan Melnik (balra) és a házi gólrangsor egyik éllovasa, Claudiu Bumba

A teljes mérkőzésen: 12-10-11, 30–36, 46

A borítófotón: Horváth Zoltán bajnokságbeli egyetlen, kisvárdai színekben elért tizedik NB I-es és klubunk történetének 100. élvonalbeli góljának pillanata