A bennmaradáshoz feljutás is kellett

2020-05-19 09:17:25

Egy és hét éve ezen a napon történt: Görög-dupla és korábbról öt triplázó.

Ahhoz, hogy csapatunk ott szerepeljen, ahol most szerepel, tavaly ki kellett harcolni a bennmaradást. Ahhoz viszont, hogy ki tudja harcolni a feljutást, el kellett jutni arra a szintre, ahol most játszik. És mivel erre a napra, vagyis május 19-re a kisvárdai futball történetében esik a tavaly kiharcolt NB I-ben maradás, illetve hét évvel ezelőtt az NB III-as bajnoki cím bebiztosítása, nem tudunk különbséget tenni a kettő között. Így most mindkettőről megemlékezünk.

Kezdjük a közelebbi élménnyel! Tavaly ilyenkor rendezték az utolsó, 33. fordulót az OTP Bank Liga 2018-2019-es kiírásában, és a második kieső helyre (az egyik már eldőlt, a Haladás az eggyel korábbi fordulóban már matematikailag is elbúcsúzott) még három csapat „pályázott”. A legrosszabb helyzetben a botrányos tavaszt produkáló MTK volt, amely 34 ponttal állt a kiesést jelentő 11. helyen, a fővárosiakat az egyaránt 35 pontos Kisvárda, Diósgyőr duó előzte meg. Mindhárom csapat hazai körülmények között lépett pályára, mi a Mezőkövesdet, a miskolciak az Újpestet fogadták, az MTK pedig a stadionját albérletben megosztó Honvéddal találkozott. Míg a hazai csapatoknak a kiesés elkerülése volt a tét, addig a három vendégcsapat a 4-6. helyeket osztotta el egymás között.

A helyzet annyiban egyszerű volt, hogy amennyiben az MTK vereséget szenved, akkor nincs miről beszélni. a Várda és a Diósgyőr bennmarad. Több győzelme révén az MTK-nak akár egy döntetlen is elég lett volna a bennmaradáshoz, ha a másik két csapat közül legalább az egyik vereséget szenved. Közben pedig a mieinknek a saját kezükben volt a sorsuk, hiszen a győzelem egész biztosan az élvonalbeli tagság meghosszabbítását jelentette volna.

Amikor a 29. percben Sztavrosz Cukalasz megszerezte a vezetést csapatunknak, a fővárosi összecsapás 1–1-re állt, úgy, hogy az MTK egyenlített. Görög játékosunk második gólját követően már sejteni lehetett, hogy nagy baj nem érhet bennünket, főként, hogy a Honvéd vezetett, majd növelte az előnyét, végül 4–1-re nyert. Így a lényegi kérdéseken az sem változtatott, hogy a Mezőkövesd néhány perccel a lefújás előtt szépíteni tudott. Nyert, és saját erőből bennmaradt a Kisvárda. A bajnokság felénél, a 17. fordulót követően, amikor az MTK 14 pontos előnnyel előzte meg a Kisvárdát, nem biztos, hogy arra fogadtak volna az emberek, hogy a két újonc közül végül mi maradunk benn…

„Pályafutásom egyik legszebb emléke az a mérkőzés – mondta az évforduló kapcsán Sztavrosz Cukalasz. – Észre sem vettem, úgy eltelt azóta ez az egy év. Abban a bajnokságban a Mezőkövesd elleni meccseim emlékezetesek voltak a számomra, hiszen idegenben gólt szereztem ellenük, aztán a saját kapunkba is betaláltam, az utolsó fordulóban pedig duplázni tudtam. Ez az élmény is kellett ahhoz, hogy akkor meghosszabbítottam a szerződésemet.”

A fotón: Sztavrosz Cukalaszt (balra) az első gólja után a csapatkapitány Lucas köszöntötte elsőként

Fotó: Szabó Sándor

A május 19-e 2013-ban is emlékezetes dátum a kisvárdai labdarúgás történetében. A Szatmár Unió FC fehérgyarmati otthonában elért gólnélküli döntetlennel ugyanis két fordulóval a zárás előtt a Várda SE behozhatatlan előnyre tett szert a táblázaton. Ezzel eldőlt, hogy egymást követő harmadik évben nyert bajnoki címet a csapat: 2011-ben még a megyei I. osztályban, 2012-ben és 2013-ban pedig az NB III Tisza-csoportjában. A 2012-es elsőség után még nem vállaltuk a magasabb osztályú szereplést, a 2013-ast követően pedig a bajnoki átszervezést követően osztályozót kellett játszani a feljutásért. Azt sikerrel megvívtuk az NB II-es Szeged 2011 ellen, így az 1977-1978-as szezon után került újra a másodosztályba a kisvárdai csapat.

A fotón: A fehérgyarmati mérkőzés után a csapat és a stáb megköszöni a szurkolást a kisvárdai derukkereknek

A 2010-es évek elejének mindhárom bajnoki címének összesen öt kisvárdai játékos volt a részese: Petranics Szergej, Fodor András, Bagin Sándor, Spekker Tamás és Krizán István. Az NB II-es folytatásnak aztán csak az előbbi kettő futott neki, Bagin Sándorból másodedző lett, Krizán István befejezte a pályafutását, Spekker Tamás pedig sajnálatos, sorozatunk korábbi részében már említett sérülése miatt nem eshetett át a másodosztályú tűzkeresztségen.

2019. MÁJUS 19.

2018-2019-ES IDÉNY, OTP BANK LIGA (NB I), 33. FORDULÓ

KISVÁRDA MASTER GOOD–MEZŐKÖVESD ZSÓRY FC 2–1 (1–0)

Várkert, 3358 néző, v.: Kassai V. (Ring, Albert I. – Farkas Á., Csonka)

Kisvárda: Felipe – Melnik, Beriosz, Kravcsenko, Protics – Lucas, Karaszjuk – Gosztonyi (Hugo Seco, 66.), Cukalasz, Grozav (Sassá, 82.) – Horváth Z. (Brana, 57.). Vezetőedző: Dajka László

Mezőkövesd: Szappanos – Eperjesi, Pillár, Katanec, Vadnai (Vajda S., 77.) – Iszlai, Szeles – Moutari, Pekár, Cseri T. (Molnár G., 60.) – Drazsics (Dragóner F., a szünetben). Vezetőedző: Kuttor Attila

Gól: Cukalasz (1–0) a 29., Cukalasz (2–0) az 59., Dragóner F. (2–1) a 87. percben